پالم پیت قالبی درفام نوعی بستر كشت ارگانیک بدون خاک است که اغلب در گلخانه و در روش آب کشت مرسوم به هیدروپونیک استفاده می شود. این قالب فشرده داخل آب حجم گرفته و به عنوان بستر كشت یا به اصطلاح معمولی خاك گلخانه و یا برای فضای سبز از قبیل روف گاردن و دیوار سبز و محوطه سازی استفاده می‌شود.

پالم پیت چیست؟

پالم پیت یک نوع بستر کشت برای گیاهان است که در روش آبکشت یا هیدروپونیک (hydroponic) مورد استفاده قرار می گیرد. پالم پیت از الیاف نخل تولید می‌شود و برای تهیه آن از ضایعات تنه و سربرگهای نخل خرما استفاده می‌شود که به دلیل وجود حفره‌ها و خلل و فرج منایب در بافت خود، بستر خوبی برای کشت و تولید محصولات کشاورزی و خصوصاً محصولات گلخانه ای است.

بستر کشت مناسب، یکی از مهمترین ملزومات تولید بهینه و مقرون به صرفه محصولات کشاورزی و خصوصاً محصولات گلخانه ای است. بستر کشت در تولید نشاء و  کشت هیدروپونیک یا کشت بدون خاک مهمترین عامل در افزایش تولید و بهره‌وری است. درصورتی که محیط کشت نتواند نیاز بذر و رشد ریشه را فراهم کند، در انتهای فصل رشد عملکرد مناسبی نخواهیم داشت. در فناوری‌های نوین کشت‌، افزایش عملکرد با حداقل هزینه و استفاده بهینه از امکانات موجود، اهمیت بسیاری در افزایش بهره‌وری دارد.

کاربردهای پالم پیت​

بستر کشت به دلیل اینکه مکانی برای جوانه زنی و استقرار گیاه است و باید شرایط مناسبی را برای تبادل عناصر غذایی، آب و اکسیژن فراهم کند، اهمین بسیاری دارد.
همچنین بستر کست یا نشاء باید از نظر خصوصیات شیمیایی، بیولوژیکی و فیزیکی نیز مناسب باشد و همچنین بتواند نیاز های ضروری گیاه را برای رشد فراهم کند. از جمله موارد دیگر که برای تولید کننده نشاء اهمیت دارد دردسترس بودن، قیمت مناسب، حمل و نقل آسان و سبک بودن بستر نشاء است.
نگهداری آب، تامین عناصر غذایی، تهویه مناسب و استقرار گیاه چهار وظیفه مهم بستر کشت است. اغلب خاک ها به دلیل پایین بودن مواد آلی، ساختار نامتناسب یا ساختار شیمیایی ناپایدار، خصوصاً در گلخانه به دلیل بسته بودن محیط کشت، کیفیت لازم برای عملکرد بهینه را ندارند. به همین دلیل بایستی برای افزایش عملکرد و کیفیت محصول یک بستر مناسب برای رشد ریشه فراهم شود.

از پالم پیت، برای بستر کاشت کوجه فرنگی، فلفل دلمه، خیار و همچنین گیاهان آپارتمانی و گلخانه‌ای می‌توان استفاده‌ کرد. پالم پیت بستر خوبی برای رشد و رویش گیاه، بذر و نشاء انواع گیاهان و محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای است. در بخش صیفی‌جات و گلهای شاخه بریده مانند رز و لیلیوم و نیز کاشت درختچه و قارچ، پالم پیت بسیار عالی عمل می‌کند و بهترین بستر کشت برای گیاهان آپارتمانی و تکثیر آنها می‌باشد.
همچنین از پالم پیت، برای ساخت فضای سبز از قبیل روف گاردن، دیوار سبز و محوطه سازی نیز استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از پالم پیت​


 
برداشت سریع و محصولات بیشتر
بستر کشت پالم پیت برای جوانه زدن بذر‌ها و کاشت قلمه به عنوان بهترین بستر کاشت شناخته می‌شود و استفاده از آن بازدهی کشت را افزایش می‌دهد. با استفاده از مواد مغذی مناسب در مخزن آب برای این نوع بستر، ریشه‌ی گیاهان به راحتی به مواد مغذی دسترسی داشته و میزان رشد افزایش خواهد یافت.


 
فضای کافی برای سیستم ریشه
الیاف نخل توانایی جذب آب، زهکشی بالا و هوادهی مناسب را دارا هستند. این بستر فضای کافی برای ریشه‌ها فراهم می‌کند و هوای کافی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

 
صرفه جویی در مصرف آب
پتانسیل پالم پیت برای نگهداری آب، نسبت به دیگر انواع بستر کاشت، بسیار زیاد است و از این رو هم در مصرف آب صرفه جویی و هم به رشد بهینه گیاه کمک می‌کند. این ماده شبیه اسفنج عمل کرده و آب را تا ۲۰ برابر وزن خود در خاک نگه می دارد، در نتیجه رطوبت خاک بالا رفته، باعث صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب در بخش کشاورزی می‌شود.


 
تهویه مناسب و تخلخل هوایی مناسب گیاه
پالم پیت از قدرت تهویه بسیار خوبی برخوردار است.  الیاف نخل حتی زمانی که از آب اشباع شده باشند، تخلخل هوایی بسیار خوبی دارند و در نتیجه  از تراکم و فشردگی خاک پیشگیری کرده و ضمن اصلاح خاک از سفت شدن و فشردگی آن جلوگیری می‌کند.


کاهش عوامل بیماری‌زای و خطر آفات
بستر کشت پالم پیت، دارای ویژگی ضدقارچی است در نتیجه ریشه‌ها را سالم نگه می‌دارد و می‌تواند برخی از آفات را دفع کند. یکی از مهمترین مزایای پالم پیت، عاری بودن آن از انواع بذر علف هرز و آفت است.

 PH مناسب برای رشد گیاه
محدوده PH پالم پیت، خنثی تا کمی اسیدی (۶/۵ تا ۵/۶) است که محدوده مناسب برای بیشتر گیاهان محسوب می‌شود. در این محدوده از PH عناصر غذایی به راحتی در اختیار ریشه گیاه قرار خواهند گرفت.


 
کاهش زمان جوانه زنی و رشد سریع ریشه
کیفیت ذاتی الیاف نخل و تهویه مناسب این بستر باعث شده تا استفاده از پالم پیت برای جوانه زدن بذر‌ها و کاشت قلمه به عنوان بهترین بستر کاشت، شناخته شود. تجربه نشان داده است، پالم پیت سرعت جوانه‌زنی بذر‌ها و ریشه‌دار شدن قلمه‌ها را افزایش می‌دهد


 
کمک به حفظ محیط زیست
پالم پیت 100% گیاهی است و با الیاف نخل و ضایعات سلولزی نخل خرما تولید می‌شود. هیچ گونه تأثیر نامطلوبی بر محیط زیست ندارد و بعد از تجزیه شدن به طبیعت برمی‌گردد.

فرایند تولید پالم پیت درفام

برای تهیه پالم پیت مراحل زیر طی می‌شوند:


 
خرد کردن: برای تهیه پالم پیت، برگ و تنه پوسیده درختان نخل خرما جمع‌آوری شده و با دستگاه خردکن به ذرات ریز تبدیل می‌شوند.

 شستشو: پس از خردكردن الیاف نخل، محصول بدست آمده در داخل حوضچه های مخصوص، شستشو، گندزدایی، قارچ‌کشی و ضدعفونی می‌شود تا EC  آن به حد استاندارد برسد .

 غنی کردن با عناصر غذایی: در این مرحله برای تامین عناصر غذایی مورد نیاز گیاه به آن کود N-P-K اضافه می شود.


 
خشک کردن: پس از اضافه کردن عناصر غذایی مورد نیاز به بستر کشت پالم پیت، باید رطوبت محصول بدست آمده را به حداقل رساند. برای این کار از دستگاه خشک‌کن استفاده می‌شود و رطوبت محصول کاملاً گرفته می شود.

 
پرس کردن: در آخرین مرحله، الیاف نخل خشک شده با دستگاه پرس شده و بصورت قالبی برای عرضه آماده هستند.

PalmPeat 02-small

خرید اینترنتی پالم پیت درفام

مقایسه پالم‌پیت و کوکوپیت

محتوای بیشتر درباره

پالم پیت درفام

گالری تصاویر

تصاویر بیشتر از پالم پیت درفام و کارخانه طلیعه بستر درفام

گالری ویدئو

محتوای چندرسانه‌ای از پالم پیت درفام و کارخانه طلیعه بستر درفام

مقالات علمی

مقالات علمی مرتبط با بستر کشت و پالم پیت